Zupa kurkowa będzie mi się do końca życia kojarzyć z zupą mojej babci. Kiedy byłam mała, co roku wakacje spędzałam na wsi i chodziłam z siostrą do lasu, a to po jagody, a to po grzyby. Niestety nie jestem w stanie jeden do jednego przywrócić tamtej receptury przepisu na zupę, jednak śmiem twierdzić, że było to coś podobnego 🙂 Zupa wyszła aromatyczna, lekko kwaskowata z wyczuwalnym aromatem kurek, idealnie! Przepis jest na tyle łatwy, że każdy z Was na pewno go odtworzy 🙂 Smacznego!
Zobacz też przepisy na inne zupy:
Zupa krem ze świeżych pomidorów i papryki
Zupa buraczkowa
Krem z cebuli i czerwonej soczewicy
Kapuśniak ze słodkiej kapusty
Kartoflanka – zupa ziemniaczana
Przepis na zupę kurkową
Drukuj przepisSkładniki
- 1,5 l bulionu
- 250 g kurek
- cebula
- ząbek czosnku
- łyżka masła
- 2-3 ziemniaki
- 2 łyżki śmietany
- garść koperku
- szczypta gałki muszkatołowej
- szczypta słodkiej papryki
- sól i pieprz do smaku
- łyżka soku z cytryny
- sól do oczyszczenia kurek
Przepis
Bulion podgrzewamy. Kurki oczyszczamy z piasku - wkładamy do miski z ciepłą wodą, do której dodajemy łyżkę soli. Mieszamy grzyby, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Wyjmujemy kurki z wody łyżką cedzakową, aby piasek pozostał na dnie. Jeżeli kurki się nie oczyszczą wystarczająco, czynność powtarzamy. Większe kurki kroimy na pół/ćwiartki.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek siekamy. Na maśle podsmażamy cebulkę z czosnkiem, kiedy się zrumienią dodajemy kurki. Smażymy 10 minut, aż grzyby puszczą sok.
Następnie składniki przekładamy do garnka i zalewamy ciepłym bulionem. Nastawiamy całość na średni ogień oraz dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy 20 minut.
Po tym czasie zmniejszamy palnik na minimum, odlewamy z zupy chochlę do szklanki, mieszamy ze śmietaną, aby nie było grudek i powoli wlewamy do zupy. Zwiększamy ogień i dodajemy koperek, gałkę oraz paprykę. Gotujemy jeszcze około 5 minut. Doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy sok z cytryny.
0 komentarzy