Domowa przyprawa uniwersalna jest doskonałym dodatkiem do rosołu, sosów czy zup. Przyprawa z powodzeniem zastąpi Wam dobrze znane przyprawy sklepowe. Do jej zrobienia będziecie potrzebowali marchewki, pietruszki, natki pietruszki, selera, liści selera, pora, soli, cukru oraz kurkumy. Warzywa przygotować najlepiej w suszarce do żywności – czas suszenia to około kilka godzin w temperaturze 70 stopni. Przy zakupie suszarki, w instrukcji obsługi zapewne znajdziecie informacje, jak suszyć poszczególne produkty. Natka pietruszki i liście selera ususzą Wam się zdecydowanie szybciej niż marchewka czy pietruszka. Należy je zatem wyjąć z suszarki trochę wcześniej i przesypać do szczelnego pojemnika, po czym dołączyć suszoną włoszczyznę, zmielić i dodać przyprawy. Każdy rodzaj produktu do suszenia polecam umieścić na odrębnym „piętrze” suszarki do żywności. W celu zachowania koloru poszczególnych warzyw, jak na przykład marchewka, polecane jest jej obgotowanie.
Do końca września suszarki do żywności kupicie w promocyjnych cenach w RTV EURO AGD.
Zobacz też:
Rosół – jak ugotować?
Domowy makaron
Domowa przyprawa uniwersalna
Drukuj przepisSkładniki
- 3 duże marchewki
- 2 duże pietruszki
- połowa małego selera
- duży pęczek natki pietruszki
- liście selera
- biała część pora
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki cukru
- łyżeczka kurkumy
Przepis
Warzywa dokładnie myjemy i obieramy. Marchewkę, pietruszkę i selera trzemy na tarce o dużych oczkach lub kroimy w cienkie plastry - można też to zrobić za pomocą nożyka do obierania. Musicie zwrócić uwagę, jakie sita ma Wasza suszarka, aby warzywa po wysuszeniu z nich nie pospadały.
Natkę pietruszki i liście selera myjemy, po czym osuszamy ręcznikiem papierowym. Pora kroimy w paski. Warzywa umieszczamy na sitach suszarki. Następnie włączamy suszarkę i postępujemy zgodnie z instrukcją dołączoną do suszarki.
Po wysuszeniu produkty wrzucamy do blendera (najlepiej kielichowego) i rozdrabniamy. Dodajemy sól, cukier i kurkumę. Przechowujemy w szczelnym pojemniku/słoiczku.
2 komentarze
Agnes
16/09/2019 at 22:24A co z lubczykiem? Czemu by do tego nie dodać, skoro przyprawa do rosołu?
Kasia Nowakowska
17/09/2019 at 18:51Oczywiście można 🙂