Zrazy z karkówki wydają się być bardzo pracochłonne. Jednak nie jest to prawdą. Powiedziałabym, że wymagają sporo czasu na przygotowanie, ale nie sprawiają trudności w przyrządzeniu. Aby karkówka, z której przyrządzamy zrazy była miękka i delikatna, należy wcześniej ją zamarynować i odstawić na przynajmniej kilka godzin. Zachęcam do przygotowania mięsa dzień wcześniej. Do nadziewania moich zrazów użyłam ogórka konserwowego, cebuli, papryki oraz żółtego sera – to znakomite połączenie. Tutaj znajdziecie zdjęcia, na których pokazuję jak nałożyć farsz, a tutaj, jak zwinęłam roladki.
Zachęcam do przygotowania tych smacznych i aromatycznych zrazów oraz zrobienia większej porcji niż moja, bo mięso znika w mig. Smakuje wspaniale od razu po przygotowaniu i także na drugi dzień. Nie będziecie zawiedzeni.
Zobacz też:
Pieczony kurczak na butelce
Wieprzowina po chińsku z ryżem
Karkówka z pieczarkami
Przepis na zrazy z karkówki
Drukuj przepisSkładniki
- 6 plastrów karkówki o grubości 1 cm
- 2 duże łyżki musztardy
- 2 ogórki konserwowe
- mała cebulka
- połowa papryki
- 20 g żółtego sera
- łyżka bułki tartej
- pół szklanki mąki
- szklanka bulionu - ewentualnie wody
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- ząbek czosnku
- łyżeczka tymianku
- sól i pieprz
- wykałaczki
- olej do smażenia
Przepis
Karkówkę kroimy w plastry o grubości około 1 cm. Rozbijamy tłuczkiem i pieprzymy oraz solimy z obu stron. Smarujemy plastry musztardą. Odstawiamy mięso na minimum kilka godzin do lodówki, a najlepiej na całą noc.
Po zamarynowaniu karkówki, jeszcze raz dokładnie ją rozbijamy na cieniutkie plastry. Ważne, aby karkówka nie miała zbyt dużo przerostów, ponieważ po rozbiciu mogą zrobić się w niej dziury i będzie ciężko zwijać roladki.
Następnie przygotowujemy farsz. Ogórki, cebulkę, paprykę i ser żółty kroimy w drobną kostkę. Bułkę tartą dosypujemy do składników i mieszamy - bułka sprawi, że farsz będzie lekko kleił się do mięsa.
Na każdy plaster karkówki nakładamy po łyżce/dwóch farszu, w zależności od wielkości kawałka mięsa. Następnie każdy plaser z farszem zwijamy w zwartą roladkę. Spinamy zraz wykałaczkami, tak, aby dokładnie zakryć boki, by farsz nie wypadał. Na jedną roladkę zużyłam około 3-4 wykałaczek.
Następnie każdy zraz obtaczamy w mące i smażymy na rumiano na dobrze rozgrzanym oleju, z dwóch stron. Mięso przekładamy do garnka, zalewamy bulionem, dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, posiekany ząbek czosnku i tymianek. Przykrywamy i dusimy około godziny, aż mięso będzie miękkie. Następnie gotujemy jeszcze 15 minut bez przykrycia, aby bulion odparował, a sos zgęstniał.
Podajemy z ulubionymi dodatkami - najlepiej smakują z ziemniakami lub kaszą.
3 komentarze
anna
13/11/2020 at 21:00A jaka surówka do tego ?
Kasia Nowakowska
22/11/2020 at 14:32Dowolna 😉 Może po prostu Surówka z marchewką i jabłkiem
Witek
27/10/2018 at 11:21Przepis ląduje w mojej domowym zbiorze ulubionych przepisów, Wypróbowany, zrazy smakowały wszystkim domownikom nawet dla mego syna, którego bardzo ciężko zadowolić .