Inspiracje/porady

Zuchiollo – nowe warzywo – czym jest?

nowe warzywo zuchiollo
(ten przepis nie został jeszcze oceniony)

Zuchiollo to nowe warzywo na europejskich stołach, które ma łagodny smak. Jest połączeniem ogórka i cukinii, tak też smakuje.

Jak informuje na platofmie X Janusz Piechociński: „Dzięki 5-letnim wysiłkom specjalistów z Beyond Leeds oraz hiszpańskiego Instytutu Badań i Edukacji w zakresie Rolnictwa i Rybołóstwa udało się zaadaptować jego uprawę do warunków szklarniowych i klimatu śródziemnomorskiego, co umożliwia jego produkcję w Europie”.

Nowe warzywo zuchiollo wygląda jak mała dynia w kolorze zielonym lub żółtym i pochodzi z rodziny dyniowatych. Warzywo nadaje się do spożywania na surowo, a także w postaci pieczonej, gotowanej czy grillowanej. Możemy wykorzystywać je podobnie, jak cukinię: do zapiekanek, makaronów czy dań z patelni lub grilla.

Zucchiolo ma owalny, delikatnie spłaszczony kształt, średnicę 7-10 cm i wagę około 250 gramów. Ma jadalną, gładką i jędrną skórkę, a miąższ jest chrupiący i bardzo lekki – co ciekawe, zawiera mniej wody niż cukinia, miąższ jest bardziej zwarty. Zucchiolo można przechowywać nawet do kilka tygodni, nawet poza lodówką.

Zucchiolo posiada wysoką zawartość błonnika, witamin A, B i C oraz przeciwutleniaczy (polifenoli). Spożycie tego warzywa zapewnia także bogactwo różnorodnych minerałów: potas, wapń, żelazo, jod, magnez, fosfor, sód. Jest to warzywo łatwo przyswajalne, dlatego jest zalecane, jako urozmaicenie diety dzieci i osób starszych.

Co ciekawe, część dochodu generowanego ze sprzedaży przeznaczana jest na cele społeczne fundacji Cellbitech, która koncentruje się nad obszarem badań nad rakiem.

nowe warzywo zuchiollo
nowe warzywo zuchiollo
nowe warzywo zuchiollo

źródło: zucchiolo.com

  
    

Może ci się spodobać

0 komentarzy

Leave a Reply

Optionally add an image (JPEG only)

Top