Inspiracje/ Inspiracje/porady

Jak przechowywać kawę, aby zachować jej świeżość?

Jak przechowywać kawę, aby zachować jej świeżość?
(ten przepis nie został jeszcze oceniony)

Miłośnicy kawy potrafią docenić jej smak, aromat i wyjątkowe właściwości.  Każdy zna zalety swojej ulubionej kawy i z pewnością potrafi ją przyrządzić tak, aby była idealna. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo przechowywać kawę, aby na dłużej zachować jej świeżość.

Dobry nastrój i młody wygląd, czyli zalety kawy

Kawa od wieków ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci ostatni zarzucają jej osłabienie pamięci, pracy serca czy powodowanie uzależnienia. Kawosze jednak wiedzą, że kawa odpowiednio przyrządzona i spożywana w rozsądnych ilościach może mieć wiele zalet. 

Ten aromatyczny napój między innymi poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i chorobę Parkinsona. Kawa zawiera antyoksydanty obniżające procesy starzenia, które wraz z polifenolami łagodzą stany zapalne i chronią przed wieloma nowotworami. 

Ponadto kofeina pełni ważną funkcję w procesie przemiany materii i przyspiesza spalanie tłuszczu. Nie od dziś wiadomo też, że mała czarna obniża stres, poprawia nastrój i przeciwdziała depresji. Tak więc miłośnicy kawy mają wiele argumentów na jej obronę. Należy jednak pamiętać, że przechowywanie kawy jest równie ważne jak jej właściwe przyrządzenie. Jak mądrze przechowywać kawę, aby zachować jej smak i aromat?

Na plantacji i w domu, czyli jak zachować świeżość kawy?

Czarna, biała, z „wkładką” lub bez, rozpuszczalna albo sypana – kawę można serwować na wiele sposobów. Każda ma swój niepowtarzalny smak i aromat, który warto zachować na dłużej. 

Niestety kawa ziarnista może stracić swoje właściwości już po kilku tygodniach, a mielona nawet po kilku dniach. Dlatego poleca się mielić pożądaną porcję kawy bezpośrednio przed wypiciem, jednak nie zawsze można sobie na to pozwolić. Dobrze jest też kupować częściej, za to mniejsze ilości kawy, aby zmniejszyć ryzyko utraty jej właściwości, smaku i aromatu.

Co wpływa na utrzymanie świeżości kawy? Wiele zależy od jakości kawy, od kraju jej pochodzenia, od wielkości ziaren, a także czasu i stopnia palenia. Najlepsi na świecie plantatorzy kawy – z Kolumbii, Brazylii czy Kostaryki – wiedzą, jakie warunki zapewnić roślinom kawowca, aby uzyskać ziarna wysokiego gatunku. Wiedzą, że na jakość kawy wpływa miejsce, temperatura, wilgotność otoczenia. To samo dotyczy gotowego już produktu w warunkach domowych, dlatego tak ważne jest prawidłowe przechowywanie kawy.

Sucho i z dala od słońca, czyli jak zapewnić kawie najlepsze warunki?

Zazwyczaj opakowanie, w którym kupuje się kawę, nie nadaje się do jej przechowywania w domu. Wyjątek stanowią niektóre kawy ziarniste wysokiej jakości, których opakowanie posiada zaworek oraz hermetyczne zamknięcie. Po każdym użyciu należy dokładnie zamknąć torebkę i dodatkowo spiąć klipsem. 

W większości przypadków kawę warto jednak przesypać do odpowiedniego pojemnika, najlepiej hermetycznego, ciemnego, nieprzepuszczającego światła. Dobrze jest wykorzystać naczynie próżniowe z silikonową uszczelką i specjalną pompką odsysającą powietrze. Pojemnik może być ceramiczny, ale też aluminiowy lub wykonany z ciemnego szkła. Musi być dokładnie wytarty po każdym umyciu.

Kawy nie należy trzymać w lodówce, bo w ten sposób nie tylko utraci aromat, ale też „przejdzie” zapachami innych produktów. Zamrożenie kawy też nie jest dobrym pomysłem z uwagi na wchłanianie przez nią wody podczas rozmrażania. Idealne miejsce przechowywania powinno być suche, chronić kawę przed nasłonecznieniem i utrzymywać stałą temperaturę pokojową. Spełnienie tych warunków pozwoli dłużej cieszyć się smakiem i zapachem tego wyjątkowego napoju. 

*artykuł sponsorowany

  
    

Może ci się spodobać

0 komentarzy

Leave a Reply

Optionally add an image (JPEG only)

Top