grill/ Inspiracje/porady

Węglowy, gazowy czy elektryczny – który grill wybrać

Węglowy, gazowy czy elektryczny - który grill wybrać
(ten przepis nie został jeszcze oceniony)

Tak naprawdę każdy typ grilla – gazowy, elektryczny czy węglowy – ma zalety i pozwala na osiągnięcie różnych rezultatów kulinarnych. Rodzaj urządzenia powinno się wybrać w zależności od swoich potrzeb oraz możliwości.

Grill węglowy – jaki i dla kogo?

Grille węglowe są tymi, które są stosowane przez Polaków najczęściej. Wiele osób utożsamia grillowanie z charakterystycznym zapachem opalanego nad węglem jedzenia. Grille tradycyjne to możliwość popisania się umiejętnością ich rozpalania, co wcale nie jest łatwą sztuką. 

Co jakiś czas możemy natknąć się na informację, że jedzenie przyrządzone na grillu węglowym jest niezdrowe. To nieprawda, a przynajmniej nie ma w tym winy samego grilla. Musimy uważać na dobór węgla oraz rozpałki, ponieważ zawarte w niektórych z nich substancje chemiczne mogą być szkodliwe. Jeśli jednak uważnie dobierzemy komponenty, nie ma żadnych przeciwwskazań do zdrowego grillowania przy użyciu węgla.

Dobre grille węglowe np. firmy Weber mają pokrywę, co dodatkowo rozwiązuje odwieczny problem mistrzów grillowania, a więc kontrolę nad temperaturą oraz płomieniem. W pokrywie i w misie grilla znajdują się również specjalne otwory, dzięki którym możemy sprawdzać temperaturę wewnątrz. Ponadto osoby mniej wprawione w rozpalaniu, ucieszą się, że Weber proponuje swoim Klientom specjalne kominy do rozpalania. W takim kominie umieszcza się rozpaloną podpałkę oraz węgiel, a ciąg powietrza rozdmuchuje płomień, wykonując za grillującego całą pracę. Następnie wystarczy rozżarzony węgiel obłożyć kostkami brykietu i gotowe!

Węglowy, gazowy czy elektryczny - który grill wybrać

Grill gazowy – szybkie i łatwe w obsłudze

Grille gazowe mają tę przewagę nad gazowymi, że ich obsługa jest dziecinnie prosta. Jeśli nie zależy Ci na rytuale rozpalania i grillowania na węglu, wygoda płynąca z użytkowania grilla gazowego z pewnością wynagrodzi Ci jego brak. Komfort korzystania z grilla na gaz polega m.in. na tym, że rozpala się go w sekundę, używając jednego przycisku. Grille gazowe marki Weber dodatkowo mają opcję autoczyszczenia – wystarczy, że po zakończonej uczcie uruchomimy grill i rozgrzejemy go pod przykryciem do maksymalnej temperatury, która wypali resztki jedzenia i tłuszczu. Pozostałe po tym zabiegu zabrudzenia wystarczy usunąć przy pomocy specjalnej szczotki. 

Zdawałoby się, że zwolennicy tradycyjnego grillowania, samodzielnego rozpalania, zapachu opalanego węglem jedzenia, zawsze będą stawiać na grille węglowe. Jednak grilli gazowych marki Weber nie dotyczy zarzut, często stawiany urządzeniom tego typu przez zwolenników grillowania na węglu  Firma wyposażyła swoje grille gazowe w szyny aromatyzujące o nazwie Flavoriser Bars, dzięki którym dania przyrządzane na nich mają charakterystyczny dymny posmak, jaki większość z nas lubi najbardziej, a do tego są kruche, soczyste i nie można się im oprzeć.

Węglowy, gazowy czy elektryczny - który grill wybrać

Grill elektryczny – dla mieszczuchów i nie tylko

Na rynku znajdziemy jeszcze jeden typ grilla – grill elektryczny. To rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy żyją w wielkich miastach i marzą o sobotnim grillu, lecz nie mogą urządzić go w swoim ogródku w apartamentowcu czy na balkonie, ponieważ w Polsce istnieje zakaz używania otwartego ognia w takich miejscach. Grill elektryczny nie wymaga jednak jego stosowania – źródłem jego mocy jest prąd. 

Grille elektryczne znajdujące się w ofercie marki Weber można rozgrzać nawet do temperatury 300 stopni C, co pozwala na przyrządzanie na nich niemal każdej potrawy, np. pizzy. Dodatkowo dzięki tego typu urządzeniom grillowanie przestaje być zajęciem sezonowym – grill elektryczny pozwala nam cieszyć się smakiem ulubionych potraw o każdej porze roku. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o grillach węglowych, gazowych i elektrycznych lub poznać rewelacyjne przepisy na dania z grilla zapisz się do newslettera na stronie weber.com.

*wpis powstał we współpracy z marką Weber

  
    

Może ci się spodobać

0 komentarzy

Leave a Reply

Optionally add an image (JPEG only)

Top