Inspiracje/porady/ Lifestyle

Jak wybrać garnki na indukcję?

jak wybrać granki na indukcję
(ten przepis nie został jeszcze oceniony)

Wśród ogólnodostępnych na rynku kuchenek gazowych, ceramicznych oraz indukcyjnych, jedynie ta ostatnia spełnia moje oczekiwania. Kuchenka indukcyjna pozwala zachować czystość naczyń (nie przypala garnków w przeciwieństwie do kuchenki gazowej) oraz czystość samej płyty (w przeciwieństwie do kuchenki gazowej oraz ceramicznej, na której także zostają plamy).


Dziś podpowiadam Wam, na co zwrócić uwagę podczas wybierania naczyń na kuchenkę indukcyjną. Oczywiście przed wymianą kuchenki zapoznajcie się z tym, czy Wasze naczynia będą pasowały do tego typu kuchenki, aby nie okazało się, że 90% z nich jest do wymiany i oprócz indukcji musicie kupić cały, nowy zestaw garnków, na co nie każdego jest stać. Niżej parametry, które muszą spełniać naczynia do używania na indukcji.

W indukcji najistotniejsze jest to, aby naczynia posiadały dno magnetyczne. Czy tak rzeczywiście jest, można sprawdzić bardzo łatwo za pomocą magnesu. Wystarczy przyłożyć go do dna, jeżeli magnes przylega do naczynia, oznacza to, że będzie ono działało na kuchence indukcyjnej.

Istotnym parametrem jest także płaskie dno, które będzie idealnie przylegać do „palników” kuchenki indukcyjnej, dzięki czemu naczynie będzie się równomiernie nagrzewać. Dodatkowo, jeżeli naczynie posiada dno wielowarstwowe, mamy gwarancję, że garnek/patelnia długo zachowa ciepło, co wiąże się także z zaoszczędzeniem energii.

Pamiętajcie również o tym, aby używać naczyń o średnicy dopasowanej do wielkości „palnika”. Zbyt duży garnek na małej powierzchni grzewczej będzie nagrzewał się niedostatecznie. Z kolei zbyt małe naczynie na dużej powierzchni może się przegrzać lub co gorsze, nie chcieć się aktywować, ze względu za niewystarczającą ilość powierzchni magnetycznej.

Garnki do kuchenek indukcyjnych powinny mieć także na opakowaniu lub samych garnkach oznaczenie, że można ich używać na indukcji.


Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze garnków:

 • Miarka w środku garnka, ułatwiająca odmierzanie
 • Uchwyty, które się nie nagrzewają, np. wykończone silikonem
 • Jakość materiałów (np. stal nierdzewna, która jest odporna na wysokie temperatury i można myć ją w zmywarce)
 • Szklane pokrywki, pod którymi widać gotowane danie
 • Otwór w pokrywce, ułatwiający odparowywanie pary wodnej

jak wybrać garnki na indukcję


Przed zakupem garnków na kuchenki indukcyjne, polecam rozejrzeć się za całym zestawem, który w zupełności spełni Wasze oczekiwania, a także zaoszczędzi czas, który zajęłoby wyszukiwanie  pojedynczych naczyń. Zapoznajcie się z przykładowym zestawem La Bonita, który posiada pięć garnków o różnej średnicy, pokrywki do każdego naczynia oraz zestaw trzech praktycznych łyżek.


 

* wpis powstał we współpracy z marką La Bonita
  
    

Może ci się spodobać

1 komentarz

 • Reply
  Domatorka na etacie
  13/09/2018 at 12:11

  Też jestem zwolenniczką kuchenek indukcyjnych. Przyznam szczerze, że nie przepadam za gotowymi zestawami garnków, gdyż największego z nich praktycznie nie używam (jestem tylko ja i Mąż, a na jakieś większe święta pożyczam garnki od mamy). U mnie najbardziej sprawdzają się te o pojemności 2-3,5 litra, gdyż można w nich ugotować zarówno jajka na śniadanie, jak również pożywną zupę. Poza tym patrzę, aby dno było grube, bo to też pomaga zachować ciepło.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂

 • Leave a Reply

  Optionally add an image (JPEG only)

  Top