Inspiracje/porady/ Lifestyle/ Owoce

Pitaja – smoczy owoc – jak jeść i obierać?

(ten przepis nie został jeszcze oceniony)

Pitaja – smoczy owoc pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, gdzie jest nazywany także truskawkową gruszką. Według mnie daleko jej do gruszki, jak i truskawki. Bardziej przypomina mi melona, tylko mniej słodkiego, nadzianego nasionami chia 😉 O smaku smoczego owocu można długo dyskutować, jedni się nim zachwycają, drugim nie podchodzi, a jeszcze inni podziwiają wyłącznie jego wygląd – ja jestem gdzieś po środku tych wszystkich grup. Według mnie pitaja może być ciekawym dodatkiem do sałatek, owsianek czy ozdobą koktajli.


Pitaja to owoc kaktusa. Kwiaty owocu kwitną tylko w nocy, dlatego też niekiedy nazywana jest „królową nocy” lub „księżycowym kwiatem”. Istnieją trzy odmiany smoczego owocu – czerwona (na zdjęciu), z Kostaryki (z czerwonym miąższem) oraz żółta (z żółtą skórką i białym miąższem).


Czy jest zdrowy?

Smoczy owoc (pitaja) zawiera witaminy A , B, a także wapń, żelazo, fosfor i…  karoten. Jest zarówno małokaloryczny, jak i lekkostrawny, dlatego polecany jest szczególnie dla osób będących na diecie. Owoc zawiera także dużo przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się komórek oraz dużą ilość błonnika.


Jak go jeść?

  • łyżeczką, przekroić na pół i jeść jak kiwi
  • pokroić na plastry i przekroić je na pół, jeść jak świeżego ananasa
  • obrać całą, dowolnie pokroić i dodawać do sałatek

Pitaja swoją nazwę „smoczy owoc” zawdzięcza wyglądowi – jej skórka wygląda niczym łuski smoka.


Zobacz też:

Sałatka owocowa – hit imprezy!

Owoce zapiekane pod koglem-moglem z płatkami jęczmiennymi

Sałatka z arbuzem, fetą i bazylią

  
    

Może ci się spodobać

0 komentarzy

Leave a Reply

Optionally add an image (JPEG only)

Top