Leczo z dynią i papryką to doskonałe danie na chłodne dni, które niestety w to lato pojawiają się bardzo często. Dynia dodana do lecza nadaje mu słodyczy – osobiście, ta wersja bardzo przypadła mi do gustu. Do dania dodałam dość dużo pieprzu oraz ostrej papryki. Jeżeli sądzicie, że może być dla Was zbyt ostre, zmniejszcie ilość przypraw o połowę. W moim przepisie dodałam do lecza dynię piżmową, jednak z powodzeniem możecie użyć innej odmiany dyni, jak na przykład hokkaido.
Leczo z dynią to kolejny przepis, który zapisuję do mojej listy „dań, które gotują się same” 🙂 Ostatnio znalazł się na niej także Kurczak duszony z warzywami.
Przepis na leczo z dynią i papryką
Drukuj przepisSkładniki
- 300 g kiełbasy śląskiej
- duża cebula
- jedna dynia piżmowa
- 3 małe papryki w różnych kolorach
- 2 pomidory
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki ostrej papryki
- pół łyżeczki białego pieprzu
- łyżeczka tymianku
- płaska łyżeczka soli
- olej do podsmażenia
- pół szklanki wody
Przepis
Kiełbasę kroimy w kostkę, cebulę kroimy w pióra. Podsmażamy na odrobinie oleju do zrumienienia się składników. Przekładamy do garnka.
W międzyczasie przygotowujemy pozostałe składniki. Dynie obieramy, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy w kostkę. Paprykę dzielimy na ćwiartki i kroimy ją w paski. Pomidory obieramy ze skórek i kroimy w kostkę. Czosnek siekamy.
Do kiełbasy i cebuli dodajemy dynię, podlewamy połową szklanki wody i dusimy pod przykryciem około 15 minut.
Następnie dodajemy wszystkie inne składniki: paprykę, pomidory, czosnek, ostrą paprykę, pieprz, tymianek, sól. Zostawiamy na małym ogniu pod przykryciem na około 20-30 minut - od czasu do czasu mieszając.
Podajemy z ulubionym pieczywem, bądź ryżem. Leczo jest najlepsze na drugi dzień, kiedy składniki się przegryzą.
2 komentarze
Jayjay
16/11/2018 at 00:12Wyszło smacznie
Kasia Nowakowska
21/11/2018 at 22:02Cieszę się 🙂 Zapraszam po inne przepisy.