Pikantne leczo z cukinią to moja propozycja na deszczowe i chłodne dni. Idealnie rozgrzewa, jest sycące oraz aromatyczne. Jeżeli natomiast nie przepadacie za ostrymi potrawami, dodajcie do lecza mniej ostrej papryki. Przy przygotowaniu lecza z cukinii należy pamiętać, aby go nie przegotować. Cukinia w daniu ma być miękka, ale chrupiąca – nie dopuśćmy do tego, aby całkowicie się rozgotowała. Leczo z cukinii oczywiście będzie tak samo smaczne, jednak pozbawione tej ciekawej struktury. Do stworzenia aromatycznego sosu w leczu, użyłam świeżych, malinowych pomidorów, możecie jednak śmiało przygotować danie z użyciem przecieru pomidorowego z kartonika lub pomidorów z puszki.
Zobacz też:
Leczo z dynią i papryką
Warzywne leczo z wołowiną
Pomidory nadziewane kaszą gryczaną, boczkiem i cebulką
Przepis na leczo z cukinią
Drukuj przepisSkładniki
- 4 pęta kiełbasy śląskiej
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- odrobina oleju do smażenia
- 4 pomidory
- 2 papryki
- 2 cukinie
- 4 łyżeczki ostrej papryki - lub mniej, według upodobań
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1,5 łyżeczki soli
- pieprz do smaku
Przepis
Kiełbasę kroimy w kostkę, cebulę kroimy w pióra. Czosnek siekamy drobno. Kiełbasę podsmażamy na odrobinie oleju, kiedy się lekko zrumieni, dodajemy do niej cebulę i czosnek - smażymy do zeszklenia. Przekładamy do garnka.
W międzyczasie przygotowujemy pozostałe składniki. Z cukinii pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy w kostkę. Paprykę dzielimy na ćwiartki, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy ją w paski. Pomidory obieramy ze skórek i kroimy w kostkę.
Do kiełbasy i cebuli, które są w garnku, dodajemy pomidory i dusimy około 15 minut.
Następnie dodajemy wszystkie inne składniki: paprykę, cukinię, ostrą paprykę, słodką paprykę, pieprz, sól.
Zostawiamy na małym ogniu pod przykryciem na około 10-20 minut - od czasu do czasu mieszając. Leczo będzie dobre, kiedy cukinia lekko zmięknie, ale będzie zachowywała jeszcze swój naturalny kolor.
Podajemy z ulubionym pieczywem, bądź ryżem.
0 komentarzy