Inne

Twaróg klinek z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

(ten przepis nie został jeszcze oceniony)

Twaróg klinek zachwyca swoim łagodnym, a zarazem lekko kwaśnym smakiem. Producent nie bez powodu przygotowuje twarogi w formie klinku – spłaszczonego stożka. Kształt ten, w połączeniu ze wspaniałym smakiem i wysoką jakością odżywczą nawołują do tradycji, a dokładnie do sposobu wyrabiania sera w XIX i XX wieku w gospodarstwach wiejskich.


Zobacz przepis na Twarogowe racuchy na kefirze


Każdy kęs twarogu pozwala rozkoszować się smakiem dotychczas nieznanym, smakiem czystym i lekko kwaśnym, lecz łagodnym. Jego jednolita i zwarta, a także miękka i wilgotna konsystencja ułatwia krojenie twarogu za pomocą noża, dzięki czemu nabiał idealnie sprawdza się do wszelkiego rodzaju potraw. Barwa natomiast: od wyrazistej bieli do lekko kremowej napawa nas zachwytem oraz sprawia, że jeszcze bardziej odczuwamy smak oraz jego intensywność.


Produkcja twarogu

Twaróg produkowany jest w technologii obróbki ręcznej, co nadaje nabiałowi wyrafinowanego smaku, wspaniałej konsystencji oraz sprawia, że wygląda zupełnie jak ten zrobiony samodzielnie w domu. Receptura nie uległa zmianie od czasów własnoręcznego wyrabiania nabiału. Obecnie jednak częściej stosuje się prasę poziomą, która doskonale odciska serwatkę. Po wyprasowaniu, twaróg jest krojony ręcznie.

Na powierzchni sera znajduje się charakterystyczna faktura przypominająca odcisk chusty serowarskiej, która jeszcze bardziej podkreśla zbitą konsystencję sera oraz nadaje mu wyjątkowego wyglądu. Etapem kończącym produkcję twarogu w formie klinka jest jego ręczne zawinięcie w arkusz pergaminowy.


Skład twarogu klinek

Twaróg jest przygotowywany wyłącznie z mleka. W jego składzie znajdują się także czyste kultury bakterii mlekowych. Co ważne, do produkcji nie stosuje się żadnych dodatków typu aromaty, barwniki czy substancje konserwujące.


Certyfikat „Jakość Tradycja” dla twarogu klinek

W 2011 roku twaróg uzyskał Certyfikat „Jakość Tradycja”. To szczególne wyróżnienie, dzięki któremu mamy pewność, że producent dostarcza wysokiej jakości nabiał pełen łatwo przyswajalnego białka, witamin i minerałów, a także żywych kultur bakterii.*wpis powstał we współpracy z Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KESEM
  
    

Może ci się spodobać

0 komentarzy

Leave a Reply

Optionally add an image (JPEG only)

Top