Gulasz z jelenia na czerwonym winie z pieczarkami zaskoczył mnie niesamowicie. Podczas przyrządzania nie miałam świadomości, że finalnie wyjdzie mi tak pyszne i aromatyczne danie. Zachwycona byłam nim ja, ale także mój narzeczony, który stwierdził, że takie obiady może jeść codziennie – uwierzcie, to najlepsza rekomendacja 🙂 Aby mięso było smaczne, marynowałam je 24 godziny, a także gotowałam gulasz około 2 godzin, do całkowitej miękkości mięsa. Tak przyrządzoną potrawkę podałam z kaszą gryczaną oraz ogórkami kiszonymi – idealne zestawienie. Jeżeli kiedykolwiek będziecie mieć możliwość nabycia mięsa z jelenia, zróbcie ten pyszny obiad 🙂 Oczywiście dziczyznę z powodzeniem możecie również zastąpić wołowiną, gwarantuję, że także będzie smacznie.
Zobacz też:
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym
Polędwiczki w kremowym sosie własnym
Roladki schabowe ze szpinakiem, serem i papryką
Karkówka w sosie własnym
Przepis na gulasz z jelenia na czerwonym winie
Drukuj przepisSkładniki
- 300 g mięsa z jelenia
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju rzepakowego oraz odrobina do smażenia
- 2 łyżki mąki
- średnia cebula
- 200 ml czerwonego wytrawnego wina
- mały słoik koncentratu pomidorowego
- 100 ml bulionu/wody
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- średnia marchewka
- średnia pietruszka
- kawałek selera
- 100 g pieczarek
- sól
- pieprz
Przepis
Mięso kroimy na kawałki o wymiarach 1 x 1 cm. Zalewamy je dwiema łyżkami oleju, dodajemy 4 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe oraz 2 zmiażdżone ząbki czosnku. Odstawiamy do lodówki na 24 godziny. W trakcie kilka razy mieszamy mięso.
Kiedy mięso się zamarynuje, obsypujemy je solą, pieprzem (dość sporo przypraw) oraz mąką. Rozgrzewamy olej na patelni i podsmażamy mięso na dużym ogniu do zrumienienia. Przekładamy je do garnka, w którym będziemy gotować gulasz.
Na tym samym tłuszczu podsmażamy pokrojoną cebulkę w pióra do zeszklenia, przekładamy do garnka z mięsem.
Na gorącą patelnie wlewamy wino, aby się zagotowało - w międzyczasie "zdrapujemy" przypalone pozostałości z mięsa, aby wydobyć jak najwięcej aromatu. Wino przelewamy do garnka z cebulą i mięsem.
Do garnka wlewamy bulion/wodę, dodajemy słodką paprykę, koncentrat pomidorowy, starte na tarce warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera, a także pokrojone w mniejsze kawałki pieczarki.
Całość dusimy około 2 godzin na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Mięso powinno być miękkie.
Na sam koniec doprawiamy solą oraz pieprzem i podajemy z ugotowaną kaszą i ogórkami.
1 komentarz
Zuza
12/01/2018 at 10:17mmm elegancko 🙂 idealny na święta 🙂